U16 Shield 2019-2020

Page last updated 10 December 2019

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Shield Contact Details

Teamlines

1st Round     (by 28th September)

Glasgow Ac. v. Mearns Castle HS 0-1
Barrhead HS v. St.Peter the Apostle HS 1-4
St.Margaret Mary’s Sec. v. Bannerman HS 3-2
Hermitage Ac. v. St.Ninian’s HS Giffnock 0-9
John Paul Ac. v. Vale of Leven Ac. 0-1
Oban HS v. St.Andrew’s Sec. 0-6
Cathkin HS v. Bearsden Ac. 2-0
Hutcheson’s Grammar v. Stonelaw HS 1-0
Lourdes Sec. v. St.Paul’s HS 9-0
Hyndland Sec. v. Park Mains HS 1-6
Lenzie Ac. v. Eastwood HS 4-1
Boclair Ac. v. Linwood HS 7-2
Irvine Royal Ac. v. St.Joseph’s College 2-4
Strathaven Ac. v. Greenwood Ac. 7-0
St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. Stranraer Ac. 8-0
Kilmarnock Ac. v. Calderglen HS 0-5
Dumfries HS v. Largs Ac. 1-0
Lanark Grammar v. Auchinleck Ac. 1-0
Dalziel HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 2-3
St.Ninian’s HS Kirkintilloch v. Braidhurst HS 5-1
Grangemouth HS v. Turnbull HS 4-0
Cumbernauld Ac. v. Coltness HS 1-6
St.Maurice’s HS v. Alva Ac. 1-0
St.Margaret’s HS v. Lornshill Ac. 1-0
George Watson’s College v. Balerno HS 4-5
Portobello HS v. Royal HS 4-1
Broughton HS v. Leith Ac. 2-1
Linlithgow Ac. v. Newbattle HS 1-0
Ross HS v. George Heriot’s School 1-0
Boroughmuir HS v. St.David’s HS 0-3
Preston Lodge HS v. Firrhill HS 1-0
Arbroath HS v. Harris Ac. 0-1
Beath HS v. Webster’s HS 6-2
Aboyne Ac. v. Inverurie Ac. 3-6
Forfar Ac. v. Kirkcaldy HS 0-7
Banchory Ac. v. Brechin HS 3-9
Perth HS v. Glenrothes HS 9-2
St.John’s HS v. Woodmill HS 6-2


2nd Round    (by 26th October)

Williamwood HS v. Boclair Ac. 4-2
St.Peter the Apostle HS v. Johnstone HS 2-2 (4-3 pens)
St.Margaret Mary’s Sec. v. Douglas Ac. 2-0
Vale of Leven Ac. v. St.Andrew’s Sec. 0-2
Cathkin HS v. Mearns Castle HS 2-0
Holyrood Sec. v. Clydeview Ac. 2-0
St.Andrew’s Ac. v. Hutcheson’s Grammar 9-1
Gryffe HS v. St.Ninian’s HS Giffnock 0-2
Park Mains HS v. Lourdes Sec. 0-3
Lenzie Ac. v. Paisley Grammar 2-0
Strathaven Ac. v. Garnock Community Campus 3-3 (1-3 pens)
Duncanrig Sec. v. Dumfries HS 2-1
St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. Lockerbie Ac. 4-2
Lanark Grammar v. Calderglen HS 1-9
St.Joseph’s College v. Grange Ac. 4-9
Clyde Valley HS v. St.Andrew’s HS Coatbridge 1-8
St.Ninian’s HS Kirkintilloch v. Chryston HS 2-2 (3-4 pens)
St.Maurice’s HS v. Braes HS 3-1
Our Lady’s HS Motherwell v. Coltness HS 4-4 (3-4 pens)
Taylor HS v. Grangemouth HS 4-3
St.Margaret’s HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 0-1
Bishopbriggs Ac. v. St.Mungo’s HS 2-0
Broughton HS v. St.David’s HS 3-1
Ross HS v. Peebles HS 2-2 (7-6 pens)
Balerno HS v. Portobello HS 0-9
Linlithgow Ac. v. Musselburgh Grammar 2-0
Preston Lodge HS v. Lasswade HS 2-7
Kirkcaldy HS v. St.John’s HS 5-0
Inverurie Ac. v. Monifieth HS 2-0
Perth HS v. Nicolson Institute 2-2 (2-3 pens)
Beath HS v. Grove Ac. 0-2
Brechin HS v. Harris Ac. 4-4 (3-4 pens)


3rd Round    (by 16th November)

St.Ninian’s HS Giffnock v. St.Margaret Mary’s Sec. 6-2
Williamwood HS v. St.Andrew’s Ac. 0-2
Lenzie Ac. v. Holyrood Sec. 2-3
St.Peter the Apostle HS v. Cathkin HS 3-0
Lourdes Sec. v. St.Andrew’s Sec. 2-0
Coltness HS v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS 2-4
Grange Ac. v. Garnock Community Campus 5-0
Bishopbriggs Ac. v. St.Andrew’s HS Coatbridge 3-0
Calderglen HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 6-2
Taylor HS v. Chryston HS 5-3
St.Maurice’s HS v. Duncanrig Sec. 6-1
Broughton HS v. Lasswade HS 3-1
Nicolson Institute v. Grove Ac. 0-4
Portobello HS v. Inverurie Ac. 6-3
Ross HS v. Linlithgow Ac. 2-3
Harris Ac. v. Kirkcaldy HS 2-4

 

4th Round    (by 14th December)

Broughton HS v. Holyrood Sec.

Linlithgow Ac. v. Grange Ac.

St.Ninian’s HS Giffnock v. Grove Ac.

Calderglen HS v. St.Maurice’s HS

Taylor HS v. Lourdes Sec.

Kirkcaldy HS v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS

St.Andrew’s Ac. v. St.Peter the Apostle HS

Bishopbriggs Ac. v. Portobello HS

 

5th Round    (by 25th January)

Broughton HS or Holyrood Sec. v. Bishopbriggs Ac. or Portobello HS

Kirkcaldy HS or St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. St.Ninian’s HS Giffnock or Grove Ac.

Linlithgow Ac. or Grange Ac. v. Taylor HS or Lourdes Sec.

St.Andrew’s Ac. or St.Peter the Apostle HS v. Calderglen HS or St.Maurice’s HS

 

Semifinals

Linlithgow Ac. or Grange Ac. or Taylor HS or Lourdes Sec.
v.
Kirkcaldy HS or St.Andrew’s & St.Bride’s HS or St.Ninian’s HS Giffnock or Grove Ac.

 

Broughton HS or Holyrood Sec. or Bishopbriggs Ac. or Portobello HS
v.
St.Andrew’s Ac. or St.Peter the Apostle HS or Calderglen HS or St.Maurice’s HS