Hampden Park Glasgow: 0141 620 4570|John.Watson@scottish-football.com
U16 Shield 2018-192018-12-12T16:34:43+00:00

U16 Shield 2018-19

Page last updated 12 December 18

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Shield Contact Details

Teamlines


1st Round   (by 29th September)

Bannerman HS v. Hyndland Sec. 4-2
St.Paul’s HS v. St.Peter the Apostle HS 2-3
Vale of Leven Ac. v. Gryffe HS 2-5
Bearsden Ac. v. Mearns Castle HS 3-0
Oban HS v. Lourdes Sec. 1-9
St.Andrew’s Sec. v. Barrhead HS 0-2
John Paul Ac. v. St.Andrew’s Ac. 6-2
Johnstone HS v. St.Thomas Aquinas Sec. 2-2 (5-4 pens)
Douglas Ac. v. Lenzie Ac. 1-3
Boclair Ac. v. All Saints Sec. 2-0
Hutcheson’s Grammar v. Hermitage Ac. 1-5
Paisley Grammar v. Bellahouston Ac. 1-0
Dumfries HS v. Greenwood Ac. 2-4
Kilmarnock Ac. v. Lanark Grammar 6-3
Largs Ac. v. Duncanrig Sec. 0-4
Hamilton College v. Auchinleck Ac. 1-3
Grange Ac. v. Uddingston Grammar 7-2
Auchenharvie Ac. v. Calderglen HS 1-3
St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. Stranraer Ac. 4-1
St.Ambrose HS v. Denny HS 0-2
Turnbull HS v. Our Lady’s HS Motherwell 0-1
Bishopbriggs Ac. v. Lornshill Ac. 1-0
St.Aidan’s HS v. St.Ninian’s HS Kirkintilloch 1-3
Braidhurst HS v. St.Maurice’s HS 1-0
Airdrie Ac. v. Falkirk HS 6-4
George Watson’s College v. Craigmount HS 2-8
Firrhill HS v. Currie HS 1-4
Boroughmuir HS v. Lasswade HS 1-4
Ross HS v. Linlithgow Ac. 5-2
Broxburn Ac. v. Newbattle HS 5-2
Queensferry HS v. Portobello HS 0-1
Broughton HS v. Preston Lodge HS 3-2
Glenwood HS v. Monifieth HS 0-7
Breadalbane Ac. v. Queen Anne HS 1-0
Levenmouth Ac. v. St.John’s HS 1-2
Grove Ac. v. Beath HS 1-0
Arbroath HS v. Woodmill HS 4-6
Banff Ac. v. Cults Ac. 0-1
Aboyne Ac. v. Banchory Ac. 1-0
Fortrose Ac. v. Nicolson Institute 0-2

      

2nd Round   (by 27th October)

Paisley Grammar v. John Paul Ac. 1-8
St.Peter the Apostle HS v. Park Mains HS 0-3
Holyrood Sec. v. Gryffe HS 5-0
Lenzie Ac. v. Johnstone HS 6-3
Knightswood Sec. v. Lourdes Sec. 0-2
Trinity HS Rutherglen v. Williamwood HS 4-0
Renfrew HS v. Bannerman HS 6-4
Hermitage Ac. v. Boclair Ac. 1-3
Barrhead HS v. Bearsden Ac. 0-0 (13-12 pens)
St.Ninian’s HS Giffnock v. Eastwood HS 9-0
Auchinleck Ac. v. Duncanrig Sec. 2-8
Calderglen HS v. St.Matthew’s Ac. 5-3
Greenwood Ac. v. Grange Ac. 0-2
Kilmarnock Ac. v. Holy Cross HS 2-0
Strathaven Ac. v. 
St.Andrew’s & St.Bride’s HS 0-2
Coltness HS v. Cumbernauld Ac. 3-0
Braidhurst HS v. Our Lady’s HS Motherwell 4-0
St.Ninian’s HS Kirkintilloch v. Airdrie Ac. 1-6
Bishopbriggs Ac. v. Our Lady’s HS Cumbernauld 4-5
Cardinal Newman HS v. Denny HS 0-2
Currie HS v. Broughton HS 0-4
Craigmount HS v. Ross HS 1-5
Gracemount HS v. Lasswade HS 3-3 (3-5 pens)
Portobello HS v. Musselburgh Grammar 2-0
Broxburn Ac. v. George Heriot’s School 1-1 (4-2 pens)
Grove Ac. v. St.John’s HS 2-2 (3-5 pens)
Monifieth HS v. Kinross HS 2-0
Breadalbane Ac. v. Woodmill HS 2-6
Glenrothes HS v. Forfar Ac. 0-2
Mintlaw Ac. v. Millburn Ac. 3-3 (1-3 pens)
Cults Ac. v. Nicolson Institute 4-2
Dingwall Ac. v. Aboyne Ac. 2-0

 

3rd Round   (by 17th November)

Calderglen HS v. Park Mains HS 0-1
Grange Ac. v. Trinity HS Rutherglen 9-1
Duncanrig Sec. v. John Paul Ac. 1-0
Lourdes Sec. v. Holyrood Sec. 0-4
St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. St.Ninian’s HS Giffnock 3-1
Boclair Ac. v. Lenzie Ac. 2-0
Barrhead HS v. Kilmarnock Ac. 2-2 (5-4 pens)
Denny HS v. Renfrew HS 6-1
Coltness HS v. Ross HS 1-4
Broxburn Ac. v. Lasswade HS 0-1
Broughton HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 4-1
Braidhurst HS v. Portobello HS 0-0 (6-5 pens)
Airdrie Ac. v. 
St.John’s HS 2-6
Forfar Ac. v. Dingwall Ac. 3-0
Millburn Ac. v. Woodmill HS 1-9
Monifieth HS v. Cults Ac. 6-4

 

4th Round   (by 15th December)

Broughton HS v. Woodmill HS 

Park Mains HS v. Boclair Ac.   

Barrhead HS v. Holyrood Sec. 

Denny HS v. Braidhurst HS  

St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. Lasswade HS

Monifieth HS v. Grange Ac. 1-1 (4-3 pens) 

St.John’s HS v. Ross HS 

Forfar Ac. v. Duncanrig Sec. 

 

5th Round   (by 26th January)

Broughton HS or Woodmill HS v. Barrhead HS or Holyrood Sec. 

St.Andrew’s & St.Bride’s HS or Lasswade HS v. St.John’s HS or Ross HS  

Monifieth HS v. Park Mains HS or Boclair Ac.

Forfar Ac. or Duncanrig Sec. v. Denny HS or Braidhurst HS 

 

Semifinals

St.Andrew’s & St.Bride’s HS or Lasswade HS or St.John’s HS or Ross HS
v.
Forfar Ac. or Duncanrig Sec. or Denny HS or Braidhurst HS

 

Monifieth HS or Park Mains HS or Boclair Ac.
v.
Broughton HS or Woodmill HS or Barrhead HS or Holyrood Sec.