Hampden Park Glasgow: 0141 620 4570|John.Watson@scottish-football.com
U14 Shield 2018-192018-12-14T01:59:43+00:00

U14 Shield 2018-19

Page last updated 13 December 18

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Shield Contact Details

Teamlines


1st Round   (by 29th September)

Mearns Castle HS v. Hyndland Sec. 4-1
Linwood HS v. Hermitage Ac. 0-7
John Paul Ac. v. Lenzie Ac. 3-2
Trinity HS Rutherglen v. Notre Dame HS 1-6
Holyrood Sec. v. Barrhead HS 6-0
Holy Cross HS v. Stewarton Ac. 0-1
Lanark Grammar v. Dumfries HS 0-9
St.Margaret’s HS v. Stirling HS 7-1
Taylor HS v. St.Maurice’s HS 3-5
Braidhurst HS v. Turnbull HS 1-0
St.Modan’s HS v. Chryston HS 4-4 (4-3 pens)
Bishopbriggs Ac. v. Wallace HS 1-1 (5-4 pens)
George Watson’s College v. North Berwick HS 7-2
Liberton HS v. Armadale Ac. 4-0
Balerno HS v. 
Ross HS 2-2 (4-5 pens)
Newbattle HS v. Firrhill HS 9-1
Levenmouth Ac. v. Perth HS 4-2
Queen Anne HS v. Carnoustie HS 1-0
St.Paul’s Ac. v. Arbroath HS 9-2
Millburn Ac. v. Dingwall Ac. 9-2

 

2nd Round   (by 27th October)

Hermitage Ac. v. Our Lady & St.Patrick’s HS 4-4 (3-5 pens)
Notre Dame HS v. St.Ninian’s HS Giffnock 1-0
Knightswood Sec. v. Mearns Castle HS 0-1
Campbeltown Grammar v. Eastwood HS 2-5
St.Andrew’s Sec. v. Clydeview Ac. 2-0
John Paul Ac. v. All Saints Sec. 2-0
St.Peter the Apostle HS v. Bearsden Ac. 1-1 (3-4 pens)
St.Paul’s HS v. Holyrood Sec. 1-3
Douglas Ac. v. Renfrew HS 5-2
Oban HS v. St.Luke’s HS 2-0
Boclair Ac. v. Stonelaw HS 8-1
Glasgow Gaelic School v. Dumbarton Ac. 0-2
Lourdes Sec. v. Bannerman HS 2-0
Johnstone HS v. Jordanhill School 0-8
Cathkin HS v. Gryffe HS 3-1
Park Mains HS v. St.Thomas Aquinas Sec. 2-0
St.Andrew’s Ac. v. St.Aloysius College 2-5
Williamwood HS v. Paisley Grammar 3-0
Duncanrig Sec. v. Kilmarnock Ac. 9-0
Stewarton Ac. v. St.Matthew’s Ac. 1-0
Hamilton Grammar v. Greenwood Ac. 9-1
St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. Largs Ac. 3-2
St.Joseph’s College v. Carluke HS 2-0
Grange Ac. v. Strathaven Ac. 9-2
Auchinleck Ac. v. Calderglen HS 3-6
Stranraer Ac. v. Dumfries HS 2-5
Hamilton College v. Garnock Community Campus 1-1 (5-3 pens)
St.Maurice’s HS v. Coltness HS 6-3
Falkirk HS v. St.Margaret’s HS 0-2
Bishopbriggs Ac. v. Larbert HS 1-1 (3-4 pens)
Braes HS v. Balfron HS 8-0
Lornshill Ac. v. St.Ambrose HS 0-2
Our Lady’s HS Cumbernauld v. Grangemouth HS 2-0
St.Modan’s HS v. St.Ninian’s HS Kirkintilloch 4-3
Coatbridge HS v. Cumbernauld Ac. 7-1
Cardinal Newman HS v. Bo’ness Ac. 2-0
St.Andrew’s HS Coatbridge v. Denny HS 2-2 (6-5 pens)
St.Aidan’s HS v. Graeme HS 5-1
Airdrie Ac. v. Dunblane HS 3-7
St.Mungo’s HS v. Braidhurst HS 2-7
Holy Rood HS v. Ross HS 1-3
Linlithgow Ac. v. Royal HS 2-2 (5-4 pens)
George Heriot’s School v. Newbattle HS 0-2
Musselburgh Grammar v. Gracemount HS 9-1
Lasswade HS v. Forrester HS 7-0
Boroughmuir HS v. Preston Lodge HS 0-5
Liberton HS v. Currie HS 9-5
Castlebrae CHS v. George Watson’s College 0-9
Stewart’s Melville College v. Portobello HS 2-0
Balwearie HS v. Levenmouth Ac. 2-5
Inverkeithing HS v. Queen Anne HS 1-0
Breadalbane Ac. v. Auchmuty HS 2-7
Glenwood HS v. Grove Ac. 1-9
Monifieth HS v. Dunfermline HS 1-4
Woodmill HS v. Forfar Ac. 2-0
St.Paul’s Ac. v. Viewforth HS 2-0
Glenrothes HS v. Kirkcaldy HS 0-5
St.John’s HS v. Beath HS 9-0
Aboyne Ac. v. Cults Ac. 0-2
Lochside Ac. v. Fraserburgh Ac. 6-1
Aberdeen Grammar v. Banchory Ac. 4-1
Inverurie Ac. v. Ellon Ac. 3-3 (4-3 pens)
Nicolson Institute v. Millburn Ac. 2-3
Banff Ac. v. Fortrose Ac. 6-1

 

3rd Round   (by 17th November)

Jordanhill School v. Holyrood Sec. 2-4
Park Mains HS v. Oban HS
Boclair Ac. v. Our Lady & St.Patrick’s HS 9-2
St.Andrew’s Sec. v. Douglas Ac. 0-4
Williamwood HS v. Notre Dame HS 2-3
St.Aloysius College v. Cathkin HS 3-0
Lourdes Sec. v. Dumbarton Ac. 5-0
John Paul Ac. v. Mearns Castle HS 5-4
Eastwood HS v. Bearsden Ac. 0-6
St.Joseph’s College v. Hamilton College 8-0
Duncanrig Sec. v. Grange Ac. 0-5
Calderglen HS v. Stewarton Ac. 3-0
Dumfries HS v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS 4-3
Coatbridge HS v. Larbert HS 0-5
St.Modan’s HS v. Braes HS 4-0
St.Ambrose HS v. Cardinal Newman HS 0-3
St.Margaret’s HS v. Braidhurst HS 4-2
St.Andrew’s HS Coatbridge v. St.Aidan’s HS 7-2
St.Maurice’s HS v. Dunblane HS 4-4 (1-4 pens)
Hamilton Grammar v. Our Lady’s HS Cumbernauld 3-0
Liberton HS v. Linlithgow Ac. 3-3 (4-1 pens)
Ross HS v. George Watson’s College 3-2
Stewart’s Melville College v. Lasswade HS 4-2
Newbattle HS v. Musselburgh Grammar 0-6
Inverkeithing HS v. Woodmill HS 3-4

Auchmuty HS v. Preston Lodge HS 0-5
Dunfermline HS v. Grove Ac. 0-1
St.John’s HS v. Levenmouth Ac. 4-2
St.Paul’s Ac. v. Kirkcaldy HS 2-4
Inverurie Ac. v. Cults Ac. 6-1
Lochside Ac. v. Millburn Ac. 3-2
Banff Ac. v. 
Aberdeen Grammar 3-3 (3-4 pens)

4th Round   (by 15th December)

Dumfries HS v. Holyrood Sec.

Bearsden Ac. v. Douglas Ac. 

Boclair Ac. v. St.Joseph’s College 9-0

Grange Ac. v. Notre Dame HS 

John Paul Ac. v. Lourdes Sec. 3-2

Park Mains HS or Oban HS v. Calderglen HS  

St.Margaret’s HS v. Cardinal Newman HS 2-4

Dunblane HS v. Musselburgh Grammar

Larbert HS v. Stewart’s Melville College 2-1 

St.Aloysius College v. St.Andrew’s HS Coatbridge

Ross HS v. Hamilton Grammar 1-0

St.Modan’s HS v. Liberton HS

St.John’s HS v. Preston Lodge HS 2-0

Inverurie Ac. v. Lochside Ac. 2-2 (Inverurie on pens)  

Grove Ac. v. Aberdeen Grammar

Woodmill HS v. Kirkcaldy HS

 

5th Round   (by 26th January)

Ross HS v. Grove Ac. or Aberdeen Grammar

Dumfries HS or Holyrood Sec. v. Park Mains HS or Oban HS or Calderglen HS 

Cardinal Newman HS v. Grange Ac. or Notre Dame HS 

Dunblane HS or Musselburgh Grammar v. St.Modan’s HS or Liberton HS 

John Paul Ac. v. St.Aloysius College or St.Andrew’s HS Coatbridge 

Woodmill HS or Kirkcaldy HS v. Bearsden Ac. or Douglas Ac. 

St.John’s HS v. Larbert HS  

Inverurie Ac. v. Boclair Ac.  

 

 

6th Round   (by 23rd February)

Ross HS or Grove Ac. or Aberdeen Grammar v. Cardinal Newman HS or Grange Ac. or Notre Dame HS 

John Paul Ac. or St.Aloysius College or St.Andrew’s HS Coatbridge v. St.John’s HS or Larbert HS 

Woodmill HS or Kirkcaldy HS or Bearsden Ac. or Douglas Ac. v. Dumfries HS or Holyrood Sec. or Park Mains HS or Oban HS or Calderglen HS 

Inverurie Ac. or Boclair Ac. v. Dunblane HS or Musselburgh Grammar or St.Modan’s HS or Liberton HS  

 

Semifinals

John Paul Ac. or St.Aloysius College or St.Andrew’s HS Coatbridge or St.John’s HS or Larbert HS
v.
Inverurie Ac. or Boclair Ac. o
r Dunblane HS or Musselburgh Grammar or  St.Modan’s HS or Liberton HS 

 

Woodmill HS or Kirkcaldy HS or Bearsden Ac. or Douglas Ac. or Dumfries HS or Holyrood Sec. or Park Mains HS or Oban HS or Calderglen HS
v.
Ross HS or Grove Ac. or Aberdeen Grammar or Cardinal Newman HS or Grange Ac. or Notre Dame HS