Hampden Park Glasgow: 0141 620 4570|John.Watson@scottish-football.com
U13 Shield 2018-192018-12-14T01:53:00+00:00

U13 Shield 2018-19

Supported by

SSFA Patron Gary Hughes

Page last updated 12 December 18

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Shield Contact Details

Teamlines

 

1st Round  (by 29th September)

Gleniffer HS v. St.Andrew’s Sec. 2-3
Cathkin HS v. Gryffe HS 6-3
Balfron HS v. Coatbridge HS 3-2
Taylor HS v. St.Mungo’s HS 2-9
James Gillespie’s HS v. Queensferry HS 9-0
Glenwood HS v. St.John’s HS 0-9

 

2nd Round   (by 27th October)

Williamwood HS v. Jordanhill School 4-2
Oban HS v. Boclair Ac. 1-3
Cathkin HS v. Mearns Castle HS 2-0
St.Luke’s HS v. Trinity HS Rutherglen 0-2
Eastwood HS v. Lourdes Sec. 2-2 (4-3 pens)
Renfrew HS v. Knightswood Sec. 3-3 (4-1 pens)
Our Lady & St.Patrick’s HS v. Holyrood Sec. 1-7
Hermitage Ac. v. Douglas Ac. 5-3
Stonelaw HS v. St.Andrew’s Sec. 2-4
St.Ninian’s HS Giffnock v. Bannerman HS 2-0
Hyndland Sec. v. Notre Dame HS 1-2
Clydeview Ac. v. Lenzie Ac. 4-4 (6-5 pens)
St.Peter the Apostle HS v. Bearsden Ac. 0-1
St.Andrew’s Ac. v. John Paul Ac. 9-0
Woodfarm HS v. St.Paul’s HS 3-4
Greenwood Ac. v. Carluke HS 0-6
Auchenharvie Ac. v. Lanark Grammar 1-3
Dumfries Ac. v. Auchinleck Ac. 2-4
Kilmarnock Ac. v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS 1-3
Uddingston Grammar v. St.Matthew’s Ac. 2-0
Holy Cross HS v. Garnock Community Campus 0-2
Largs Ac. v. Calderglen HS 3-2
Girvan Ac. v. Duncanrig Sec. 0-9
St.Joseph’s College v. Stranraer Ac. 0-1
Dumfries HS v. Grange Ac. 2-6
St.Maurice’s HS v. Graeme HS 3-8
Chryston HS v. Falkirk HS 2-2 (3-5 pens)
Balfron HS v. Bishopbriggs Ac. 3-8
Braidhurst HS v. St.Ninian’s HS Kirkintilloch 9-0
Wallace HS v. St.Ambrose HS 3-7
Turnbull HS v. Coltness HS 1-5
St.Margaret’s HS v. St.Modan’s HS 2-2 (4-5 pens)
Our Lady’s HS Motherwell v. Alloa Ac. 2-0
Grangemouth HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 2-4
Dunblane HS v. St.Andrew’s HS Coatbridge 2-5
St.Mungo’s HS v. Airdrie Ac. 4-1
Denny HS v. St.Aidan’s HS 1-3
Larbert HS v. Lornshill Ac. 4-5
St.Augustine’s HS v. Ross HS 1-4
Firrhill HS v. Preston Lodge HS 2-0
James Gillespie’s HS v. Royal HS 1-7
Musselburgh Grammar v. Balerno HS 2-0
Portobello HS v. St.Kentigern’s Ac. 2-0
Bathgate Ac. v. Gracemount HS 0-4
Lasswade HS v. James Young HS 1-0
St.Margaret’s Ac. v. Broughton HS 0-1
George Watson’s College v. Leith Ac. 2-3
Currie HS v. Linlithgow Ac. 9-3
Forrester HS v. Holy Rood HS 3-9
Boroughmuir HS v. Castlebrae CHS 2-0
Harris Ac. v. St.John’s HS 1-6
Balwearie HS v. Arbroath HS 2-9
Lochgelly HS v. Woodmill HS 2-8
Levenmouth Ac. v. Grove Ac. 3-5
Perth HS v. Viewforth HS 9-0
Queen Anne HS v. Inverkeithing HS 0-3
Monifieth HS v. Beath HS 3-0
Glenrothes HS v. Webster’s HS 1-6
Banchory Ac. v. Fraserburgh Ac. 1-3
Ellon Ac. v. Aberdeen Grammar 6-4
Inverurie Ac. v. Hazlehead Ac. 2-3
Cults Ac. v. Lochside Ac. 1-1 (4-5 pens)
Dingwall Ac. v. Millburn Ac. 9-0
Banff Ac. v. Nicolson Institute 0-2

 

3rd Round   (by 17th November)

St.Andrew’s Sec. v. Hermitage Ac. 7-1
Trinity HS Rutherglen v. St.Andrew’s Ac. 4-1
Holyrood Sec. v. St.Ninian’s HS Giffnock 8-1
Bearsden Ac. v. Clydeview Ac. 7-0
Renfrew HS v. St.Paul’s HS 9-1
Boclair Ac. v. Notre Dame HS 7-2
Eastwood HS v. Cathkin HS 1-3
Auchinleck Ac. v. Stranraer Ac. 1-1 (3-5 pens)
Largs Ac. v. Lanark Grammar
Williamwood HS v. Garnock Community Campus 8-1
Duncanrig Sec. v. Uddingston Grammar 2-1
Grange Ac. v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS 6-4
Bishopbriggs Ac. v. Coltness HS 1-2
Carluke HS v. Falkirk HS 8-0
St.Ambrose HS v. Graeme HS 8-2
St.Mungo’s HS v. St.Modan’s HS 3-2
St.Aidan’s HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 3-3 (5-6 pens)
St.Andrew’s HS Coatbridge v. Braidhurst HS 0-8
Our Lady’s HS Motherwell v. 
Lornshill Ac. 3-0
Gracemount HS v. Broughton HS 6-2
Leith Ac. v. Royal HS 2-5
Musselburgh Grammar v. Lasswade HS 1-2
Firrhill HS v. Boroughmuir HS 9-0
Currie HS v. Ross HS 4-1
Holy Rood HS v. Portobello HS 8-3
Dingwall Ac. v. St.John’s HS 1-9
Nicolson Institute v. Woodmill HS 3-0
Perth HS v. Lochside Ac. 3-1
Webster’s HS v. Inverkeithing HS 2-8
Ellon Ac. v. Arbroath HS 4-5
Monifieth HS v. Hazlehead Ac. 1-2
Grove Ac. v. Fraserburgh Ac. 5-0 

 

4th Round   (by 15th December)

St.Andrew’s Sec. v. Cathkin HS 

Stranraer Ac. v. Holyrood Sec. 

Williamwood HS v. Boclair Ac. 

Grange Ac. v. Renfrew HS 

Lanark Grammar v. Bearsden Ac.  

Trinity HS Rutherglen v. Duncanrig Sec.  

Lasswade HS v. Gracemount HS 

St.John’s HS v. Carluke HS 4-1  

Holy Rood HS v. St.Mungo’s HS 

St.Ambrose HS v. Currie HS 4-2 

Royal HS v. Braidhurst HS 2-5

Firrhill HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 

Coltness HS v. Our Lady’s HS Motherwell 2-2 (2-3 pens)

Nicolson Institute v. Inverkeithing HS

Hazlehead Ac. v. Perth HS 2-1

Arbroath HS v. Grove Ac. 

 

5th Round   (by 26th January)

Braidhurst HS v. Hazlehead Ac. 

St.Andrew’s Sec. or Cathkin HS v. Trinity HS Rutherglen or Duncanrig Sec.  

Lasswade HS or Gracemount HS v. Grange Ac. or Renfrew HS 

St.John’s HS v. Firrhill HS or Our Lady’s HS Cumbernauld  

Lanark Grammar or Bearsden Ac. v. St.Ambrose HS  

Arbroath HS or Grove Ac. v. Stranraer Ac. or Holyrood Sec. 

Our Lady’s HS Motherwell v. Holy Rood HS or St.Mungo’s HS 

Nicolson Institute or Inverkeithing HS v. Williamwood HS or Boclair Ac. 

 

6th Round   (by 23rd February)

Braidhurst HS or Hazlehead Ac. v. Lasswade HS or Gracemount HS or Grange Ac. or Renfrew HS 

Lanark Grammar or Bearsden Ac. or St.Ambrose HS v. Our Lady’s HS Motherwell or Holy Rood HS or St.Mungo’s HS  

Arbroath HS or Grove Ac. or Stranraer Ac. or Holyrood Sec. v. St.Andrew’s Sec. or Cathkin HS or Trinity HS Rutherglen or Duncanrig Sec. 

Nicolson Institute or Inverkeithing HS or Williamwood HS or Boclair Ac. v. St.John’s HS or Firrhill HS or Our Lady’s HS Cumbernauld   

 

Semifinals

Lanark Grammar or Bearsden Ac. or St.Ambrose HS or Our Lady’s HS Motherwell or Holy Rood HS or St.Mungo’s HS
v.
Nicolson Institute or Inverkeithing HS or Williamwood HS or Boclair Ac. or St.John’s HS or Firrhill HS or Our Lady’s HS Cumbernauld   

 

Arbroath HS or Grove Ac. or Stranraer Ac. or Holyrood Sec. or St.Andrew’s Sec. or Cathkin HS or Trinity HS Rutherglen or Duncanrig Sec.
v.
Braidhurst HS or Hazlehead Ac. or Lasswade HS or Gracemount HS or Grange Ac. or Renfrew HS