Senior Girls Shield 2018-19

Supported by

Page last updated 28 May 19

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Shield Contact Details

Teamlines


1st Round  (by 27th October)

Eastwood HS v. Greenwood Ac. 1-0
Bannerman HS v. Renfrew HS 1-0
St.Andrew’s Sec. v. St.Peter the Apostle HS 0-1
Eastbank Ac. v. Kilmarnock Ac. 0-1
St.Ninian’s HS Giffnock v. Girvan Ac. 9-1
Largs Ac. v. St.Andrew’s Ac. 0-1
Park Mains HS v. St.Paul’s HS 0-1
Duncanrig Sec. v. Williamwood HS 0-1
Rothesay Ac. v. Notre Dame HS 1-3
Cardinal Newman HS v. Balfron HS 6-4
Lornshill Ac. v. Cumbernauld Ac. 9-2
Lasswade HS v. Boroughmuir HS 2-4
Denny HS v. Firrhill HS 1-0
George Heriot’s School v. Wallace HS 1-0
James Gillespie’s HS v. Broxburn Ac. 1-3
Linlithgow Ac. v. Penicuik HS 0-1
Preston Lodge HS v. Turnbull HS 0-9
Breadalbane Ac. v. St.Columba’s HS Dunfermline 2-8
Beath HS v. St.Paul’s Ac. 1-5
Monifieth HS v. St.John’s HS 0-1
Arbroath HS v. Glenrothes HS 0-1
Glenwood HS v. Webster’s HS 0-2
Inverkeithing HS v. Lochgelly HS 6-1
Nicolson Institute v. Cults Ac. 6-1
Fortrose Ac. v. Lochside Ac. 0-8
Banff Ac. v. Aboyne Ac. 1-0

 

2nd Round  (by 17th November)

Bannerman HS v. Williamwood HS 0-2
St.Paul’s HS v. Eastwood HS 5-9
St.Andrew’s Ac. v. Notre Dame HS 9-0
Clydebank HS v. Kilmarnock Ac. 9-1
St.Ninian’s HS Giffnock v. St.Peter the Apostle HS 0-2
Lornshill Ac. v. Boroughmuir HS 5-2
Denny HS v. St.Margaret’s Ac. 2-0
St.Mungo’s HS v. Turnbull HS 1-3
James Young HS v. Cardinal Newman HS 2-3
Penicuik HS v. Falkirk HS 9-0
George Heriot’s School v. Broxburn Ac. 2-4
Banff Ac. v. Glenrothes HS 5-1
Inverurie Ac. v. Webster’s HS 4-4 (2-3 pens)
Lochside Ac. v. Nicolson Institute 1-6
St.John’s HS v. St.Paul’s Ac. 0-2
St.Columba’s HS Dunfermline v. Inverkeithing HS 1-2

 

3rd Round   (by 15th December)

St.Andrew’s Ac. v. Penicuik HS 3-1

Turnbull HS v. Eastwood HS 9-3

Williamwood HS v. Denny HS 0-3

Cardinal Newman HS v. Clydebank HS 1-5

Lornshill Ac. v. St.Peter the Apostle HS 3-0

Broxburn Ac. v. Inverkeithing HS 6-2

St.Paul’s Ac. v. Banff Ac. 0-7

Webster’s HS v. Nicolson Institute 2-1

 

4th Round   (by 26th January)

Turnbull HS v. Lornshill Ac. 6-4

Clydebank HS v. St.Andrew’s Ac. 1-5 

Webster’s HS v. Denny HS 1-1 (6-5 pens) 

Broxburn Ac. v. Banff Ac. 5-4

 

Semifinals

Webster’s HS v. Turnbull HS 1-3   (Mon 25 March, Meggetland, Edinburgh, 2.00) 

Broxburn Ac. v. St.Andrew’s Ac. 4-1    (Tues 19 March, Jock Stein Centre, Hamilton, 1.30)

 

Final

Turnbull HS v. Broxburn Ac. 0-7  (Tues 28 May, Petershill Juniors FC, 5.00)