Hampden Park Glasgow: 0141 620 4570|John.Watson@scottish-football.com
U14 Plate 2017-18 2018-05-22T22:37:41+00:00

U14 Plate 2017-18

Page last updated 16 May 18

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Plate Contact Details

Teamlines


1st Round  (by 27th January)

Vale of Leven Ac. v. Dumbarton Ac. 1-0
Oban HS v. All Saints Sec. 1-0
Hermitage Ac. v. Castlemilk HS 1-0
Greenwood Ac. v. Holy Cross HS 0-1
Jordanhill School v. Barrhead HS 1-0
Lenzie Ac.
v. Trinity HS Rutherglen 6-1
Currie HS v. Beeslack HS 8-2
Musselburgh Grammar v. Peebles HS 6-3
Firrhill HS v. St.Augustine’s HS 1-0

 

2nd Round  (by 27th January)

Lenzie Ac. v. St.Luke’s HS 2-0
Oban HS v. Hermitage Ac. 2-6
Ardrossan Ac. v. Linwood HS 0-2
Vale of Leven Ac. v. Eastwood HS 5-2
Holy Cross HS v. St.Thomas Aquinas Sec. 7-4
Boclair Ac. v. Irvine Royal Ac. 2-0
Williamwood HS v. Notre Dame HS 4-1
Jordanhill School v. Bearsden Ac. 5-4
Douglas Ac. v. Paisley Grammar 0-2
St.Aloysius College v. Hamilton College 2-0
Falkirk HS v. Dunblane HS 0-2
Coltness HS v. Coatbridge HS 2-0
Airdrie Ac. v. McLaren HS 2-0
Turnbull HS v. Larbert HS 0-2
Balfron HS v. St.Modan’s HS 4-9
Taylor HS v. Our Lady’s HS Cumbernauld 2-0
St.Mungo’s HS v. Stirling HS 0-2
St.Aidan’s HS v. Wallace HS 0-2
Balerno HS v. Firrhill HS 3-7
Preston Lodge HS v. Currie HS 5-5 (5-4 pens)
Musselburgh Grammar v. Portobello HS 3-5
North Berwick HS v. Boroughmuir HS 3-4
Holy Rood HS v. Dalkeith HS 2-0
Galashiels Ac. v. Leith Ac. 0-2
Dingwall Ac. v. Inverurie Ac. 0-6
Breadalbane Ac. v. Glenrothes HS 2-0
Kirkcaldy HS v. St.Columba’s HS Dunfermline 4-0
Viewforth HS v. Lochgelly HS 2-0
Inverkeithing HS v. Queen Anne HS 2-0
Levenmouth Ac. v. Banchory Ac. 2-3
Arbroath HS v. Banff Ac. 2-0
Inverness HS v. St.John’s HS 2-0

 

3rd Round  (by 10th February)

Hermitage Ac. v. Boclair Ac. 0-3
Linwood HS v. Paisley Grammar 0-9
Williamwood HS v. Vale of Leven Ac. 1-1 (3-4 pens)
Lenzie Ac. v. Holy Cross HS 0-3
St.Aloysius College v. Jordanhill School 4-3
Dunblane HS v. St.Modan’s HS 2-2 (4-5 pens)
Airdrie Ac. v. Stirling HS 3-0
Coltness HS v. Larbert HS 3-0
Wallace HS v. Taylor HS 1-1 (4-3 pens)
Preston Lodge HS v. Portobello HS 5-7
Boroughmuir HS
v. Holy Rood HS 3-0
Leith Ac. v. Firrhill HS 0-7
Banchory Ac. v. Inverness HS 9-0
Viewforth HS v. Inverurie Ac. 0-3
Breadalbane Ac. v. Arbroath HS 3-0
Inverkeithing HS v. Kirkcaldy HS 0-1

 

4th Round  (by 3rd March)

Airdrie Ac. v. Firrhill HS 0-6

Coltness HS v. Banchory Ac. 1-3

Vale of Leven Ac. v. Portobello HS 2-6 

Wallace HS v. Boroughmuir HS 5-0

Holy Cross HS v. Breadalbane Ac. 4-0

Kirkcaldy HS v. Inverurie Ac. 8-0

Boclair Ac. v. Paisley Grammar 7-3

St.Modan’s HS v. St.Aloysius College 5-4

 

5th Round  (by 17th March)

Portobello HS v. St.Modan’s HS 2-3

Firrhill HS v. Holy Cross HS 4-1

Wallace HS v. Boclair Ac. 5-2

Kirkcaldy HS v. Banchory Ac. 1-0

 

Semifinals  (by 28th April)

Wallace HS v. Firrhill HS  (Thur 24 May, Bathgate Thistle, 7.00)

St.Modan’s HS v. Kirkcaldy HS 1-2   (Tues 15 May, Kelty Hearts, 2.30)

 

Final

Wallace HS or Firrhill HS v. Kirkcaldy HS