Hampden Park Glasgow: 0141 620 4570|John.Watson@scottish-football.com
Senior Shield 2017-182018-09-06T19:34:06+00:00

Senior Shield 2017-18

Page last updated 4 May 18

Teams qualifying for the following round are highlighted in red.

Shield Contact Details

Teamlines


1st Round   (by 30th September)

Douglas Ac. v. St.Columba’s HS Gourock 1-0
Boclair Ac. v. Barrhead HS 1-2
Hutcheson’s Grammar v. Clydeview Ac. 0-7
Renfrew HS v. Mearns Castle HS 8-5
Jordanhill School v. Gryffe HS 2-2 (4-2 pens)
Eastwood HS v. Park Mains HS 0-6
St.Joseph’s College v. Holy Cross HS 3-4
Prestwick Ac. v. Douglas Ewart HS 9-1
Coatbridge HS v. St.Modan’s HS 2-2 (3-4 pens)
Balfron HS v. Chryston HS 0-1
St.Andrew’s HS Coatbridge v. Denny HS 2-0
Coltness HS v. Bishopbriggs Ac. 4-2
St.Mungo’s HS v. St.Margaret’s HS 3-0
Royal HS v. Currie HS 1-0
Portobello HS v. Boroughmuir HS 1-0
Balerno HS v. Penicuik HS 7-1
West Calder HS v. George Heriot’s School 5-1
Lasswade HS v. James Gillespie’s HS 2-5
Broughton HS v. Preston Lodge HS 5-4
Beath HS v. Arbroath HS 8-1
Cults Ac. v. Torry Ac. 7-2
Nicolson Institute v. Ellon Ac. 1-0
Inverurie Ac. v. Kincorth Ac. 2-2 (2-4 pens)
Aboyne Ac. v. Banff Ac. 1-0
Aberdeen Grammar v. Banchory Ac. 1-1 (4-3 pens)
Fraserburgh Ac. v. Meldrum Ac. 2-4
Thurso HS v. Millburn Ac. 1-2
Cardinal Newman HS v. Bannockburn HS 1-0

 

2nd Round   (by 28th October)

St.Andrew’s Ac. v. Jordanhill School 3-1
Dumbarton Ac. v. Renfrew HS 7-1
Williamwood HS v. All Saints Sec. 6-4
St.Thomas Aquinas Sec. v. Lourdes Sec. 2-5
Lenzie Ac. v. Oban HS 6-1
Clydeview Ac. v. Park Mains HS 0-2
St.Roch’s Sec. v. Bearsden Ac. 2-8
Bannerman HS v. Knightswood Sec. 2-2 (3-0 pens)
Glasgow Ac. v. St.Luke’s HS 2-5
Barrhead HS v. High School of Glasgow 0-0 (8-7 pens)
Hermitage Ac. v. St.Aloysius College 0-1
Johnstone HS v. John Paul Ac. 0-2
Clydebank HS v. Woodfarm HS 4-1
Glasgow Gaelic School v. Gleniffer HS 0-2
Our Lady & St.Patrick’s HS v. Trinity HS Rutherglen 4-4 (5-6 pens)
Rothesay Ac. v. Stonelaw HS 2-0
St.Andrew’s Sec. v. St.Peter the Apostle HS 0-1
Hyndland Sec. v. Notre Dame HS 2-5
St.Ninian’s HS Giffnock v. Douglas Ac. 7-2
Cathkin HS v. Holyrood Sec. 5-1
Greenwood Ac. v. Stranraer Ac. 2-5
Uddingston Grammar v. Prestwick Ac. 4-5
St.Matthew’s Ac. v. Duncanrig Sec. 2-3
Girvan Ac. v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS 0-9
Carluke HS v. Grange Ac. 0-2
Lanark Grammar v. Ardrossan Ac. 8-1
Irvine Royal Ac. v. Holy Cross HS 0-2
Dumfries HS v. Calderglen HS 2-3
Larbert HS v. Turnbull HS 1-1 (5-4 pens)
Our Lady’s HS Motherwell v. Chryston HS 0-2
Alloa Ac. v. St.Andrew’s HS Coatbridge 1-9
Graeme HS v. St.Maurice’s HS 8-2
Our Lady’s HS Cumbernauld v. McLaren HS 5-1
Coltness HS v. Cardinal Newman HS 1-6
Grangemouth HS v. Braidhurst HS 1-5
St.Ninian’s HS Kirkintilloch v. Falkirk HS 6-1
St.Mungo’s HS v. Wallace HS 2-3
Airdrie Ac. v. Stirling HS 3-2
Cumbernauld Ac. v. Dunblane HS 1-5
St.Modan’s HS v. St.Ambrose HS 1-2
Broughton HS v. West Calder HS 4-3
Portobello HS v. Balerno HS 1-2
St.Kentigern’s Ac. v. Craigmount HS 1-5
James Gillespie’s HS v. Musselburgh Grammar 0-2
George Watson’s College v. James Young HS 5-5 (5-4 pens)
Stewart’s Melville College v. Newbattle HS 9-0
Broxburn Ac. v. St.Margaret’s Ac. 3-0
Royal HS v. Firrhill HS 9-3
Dunfermline HS v. Balwearie HS 3-2
Levenmouth Ac. v. Perth Grammar 2-1
Queen Anne HS v. Madras College 5-3
Inverkeithing HS v. Auchmuty HS 2-6
Glenwood HS v. Kirkcaldy HS 2-5
St.Andrew’s HS Kirkcaldy v. Webster’s HS 3-3 (7-6 pens)
Arbroath Ac. v. Lochgelly HS 8-1
Viewforth HS v. Glenrothes HS 0-2
Breadalbane Ac. v. Bell Baxter HS 3-3 (2-4 pens)
Grove Ac. v. Beath HS 3-1
Forfar Ac. v. St.Columba’s HS Dunfermline 0-2
Perth HS v. St.John’s HS 3-2
Cults Ac. v. Aberdeen Grammar 2-3
Nicolson Institute v. Aboyne Ac. 4-3
Elgin Ac. v. Kincorth Ac. 0-2
Meldrum Ac. v. Millburn Ac. 0-2

 

3rd Round   (by 18th November)

St.Aloysius College v. Lourdes Sec. 1-2
Park Mains HS v. St.Peter the Apostle HS 1-3
Bearsden Ac. v. Bannerman HS 7-0
St.Luke’s HS v. John Paul Ac. 4-2
St.Ninian’s HS Giffnock v. Trinity HS Rutherglen 2-0
Notre Dame HS v. Barrhead HS 3-0
Cathkin HS v. Williamwood HS 3-0
Lenzie Ac. v. Rothesay Ac. 9-0
Gleniffer HS v. St.Andrew’s Ac. 3-6
Dumbarton Ac. v. Clydebank HS 1-3
Stranraer Ac. v. Grange Ac. 3-0
St.Andrew’s & St.Bride’s HS v. Holy Cross HS 4-0
Lanark Grammar v. Prestwick Ac. 1-1 (8-7 pens)
Duncanrig Sec. v. Calderglen HS 4-0
St.Andrew’s HS Coatbridge v. Braidhurst HS 4-2
Our Lady’s HS Cumbernauld v. Dunblane HS 0-4
Cardinal Newman HS v. Larbert HS 3-0
St.Ninian’s HS Kirkintilloch v. St.Ambrose HS 1-5
Airdrie Ac. v. Graeme HS 1-1 (5-6 pens)
Chryston HS v. Wallace HS 1-1 (4-5 pens)
Craigmount HS v. Broxburn Ac. 1-1 (4-3 pens)
George Watson’s College v. Royal HS 1-8
Stewart’s Melville College v. Broughton HS 0-2
Balerno HS v. Musselburgh Grammar 2-3
Grove Ac. v. Arbroath Ac. 4-1
Queen Anne HS v. Aberdeen Grammar 2-5
Millburn Ac. v. Levenmouth Ac. 2-2 (5-3 pens)
Auchmuty HS v. Glenrothes HS 6-2
Perth HS v. St.Andrew’s HS Kirkcaldy 5-1
St.Columba’s HS Dunfermline v. Kincorth Ac. 9-0
Dunfermline HS v. Bell Baxter HS 3-2
Kirkcaldy HS v. Nicolson Institute 3-0

 

4th Round   (by 16th December)

Notre Dame HS v. St.Andrew’s & St.Bride’s HS 2-0
Duncanrig Sec. v. St.Peter the Apostle HS 5-3
Lanark Grammar v. Lenzie Ac. 4-0
St.Luke’s HS v. St.Andrew’s Ac. 0-4
Lourdes Sec. v. Cathkin HS 2-2 (2-4 pens)
Bearsden Ac. v. Clydebank HS 2-1
Stranraer Ac. v. St.Ninian’s HS Giffnock 0-3
Broughton HS v. Graeme HS 2-2 (2-1 pens)
Royal HS v. Craigmount HS 1-3
St.Andrew’s HS Coatbridge v. Cardinal Newman HS 1-1 (5-4 pens)
St.Ambrose HS v. Wallace HS 2-3
Musselburgh Grammar v. Dunblane HS 3-0
Grove Ac. v. St.Columba’s HS Dunfermline 6-0
Perth HS v. Auchmuty HS 4-3
Millburn Ac. v. Kirkcaldy HS 5-0
Dunfermline HS v. Aberdeen Grammar 0-3

 

5th Round   (by 27th January)

Craigmount HS v. Duncanrig Sec. 3-1

Lanark Grammar v. Musselburgh Grammar 0-1

Perth HS v. Cathkin HS 2-2 (6-7 pens)

Wallace HS v. St.Ninian’s HS Giffnock 2-2 (3-4 pens)

Notre Dame HS v. St.Andrew’s HS Coatbridge 5-2

Broughton HS v. Grove Ac. 3-2

Millburn Ac. v. Bearsden Ac. 0-3

St.Andrew’s Ac. v. Aberdeen Grammar 2-3

 

6th Round   (by 24th February)

Aberdeen Grammar v. Musselburgh Grammar 3-0

St.Ninian’s HS Giffnock v. Broughton HS 2-0

Cathkin HS v. Bearsden Ac. 4-1

Craigmount HS v. Notre Dame HS 2-1

 

Semifinals

Aberdeen Grammar v. Cathkin HS 0-3  (Wed 18 Apr, East Fife, 2.30)

Craigmount HS v. St.Ninian’s HS Giffnock 0-3  (Wed 28 Mar, Alloa Athletic, 1.00)

 

Final

Cathkin HS v. St.Ninian’s HS Giffnock 0-0 (4-2 pens)   (Fri 4 May, Hampden, 7.00)